سیر مطالعاتی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 
 
 
 
سیر مطالعاتی: کتب شهید مطهری به روش موضوعی 
 
دسته بندی : استاد نیلی پور
 
 
 
 

توضیحات: سیر مطالعاتی کتب شهید مطهری به دو روش موضوعی یا بر اساس ترتیب مطالعه کتاب ها، توسط اساتید مختلف تدوین شده است، در این نوشته سیر موضوعی تدوین شده توسط استاد نیلی پور ارائه شده است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 
 
 
 
سیر مطالعاتی: کتب شهید مطهری روش آسان به مشکل
 
دسته بندی : استاد معمار منتظرین
 
 
 
 

توضیحات: چگونه کتب استاد را مطالعه کنیم که تا انتهای مسیر ثابت قدم و استوار بمانیم؟

آن چه در پی می‌آید ، نکاتی چند درباره‌ی مطالعه‌ی آثار شهید مطهری است. امید است که برای خوانندگان گرامی کارگر افتاده و آن‌ها را در پیمودن هر چه صحیح‌تر این راه یاری کند . البته از خوانندگان عزیز تقاضا دارم ، همه‌ی این نکات را به دقت خوانده و به کار بندند ، هم چنین از انتخاب روش‌های سلیقه‌ای هم به شدت پرهیز کنند.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 
 
 
 
سیر مطالعاتی: کتب آیت الله مصباح یزدی 
 
 
 
 
 
 

توضیحات:  حضرت آیت الله مصباح از معدود چهره‌های برجسته در میان متفکران جهان اسلام است که با اندیشه‌ای ژرف و اصولی در حوزه‌های مختلف علوم اسلامی و انسانی دارای نظر و صاحب رأی است و آثار ایشان در گستره وسیعی از زمینه‌های علوم مورد اقبال و استفاده اقشار مختلف و سطوح گوناگون علمی قرار دارد، تا آنجا که رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای -ادام‌الله‌ظله‌العالی‌ـ ‌درباره ایشان فرموده‌اند:
«بنده نزدیک به چهل سال است که جناب آقاى مصباح را مى‌شناسم و به ایشان به عنوان، یک فقیه، فیلسوف، متفکر و صاحب نظر در مسایل اساسى اسلام ارادت دارم.»
«اگر خداى متعال به نسل کنونى ما، این توفیق را نداد که از شخصیت‌هایى مانند علامه طباطبائى و شهید مطهرى استفاده کند، اما به لطف خدا این شخصیت عزیز و عظیم القدر، خلأ آن عزیزان را در زمان ما پر کرده است.»

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 
 
 
 
سیر مطالعاتی: کتب استاد علی صفایی (عین صاد) 
 
 
 
 
 
 

توضیحات:  یکی از سؤالاتی که علاقمندان به اندیشه استاد علی صفایی بسیار می‌پرسند، این است که برای مطالعه آثار استاد آیا باید بر اساس برنامه و ترتیب خاصی پیش رفت یا خیر؟ در صورتی که پاسخ مثبت است این سیر را باید از کجا و چگونه شروع نمود. در پاسخ به این سؤال مهم،پایگاه استاد صفایی حایری گفتگوهایی را با چند تن از شاگردان استاد انجام داده است. 

نوشته حاضر، حاصل این گفتگوها در پاسخ به این سؤال است. البته نکته‌ای که تمام اساتید روی آن تأکید داشتند و خود مرحوم استاد نیز در نوشته‌‌های خود به آن اشاره کرده‌اند، این بود که مطلوب آن است که ابتدا با گفتگو، نیازهای فرد، شناسایی و سؤالات او تنظیم و هدایت شوند؛ آنگاه در صورت لزوم کتاب هایی را برای تقویت بنیان ‌های فکری ‌اش به او معرفی نمود. اما در صورتی که امکان ارتباط و زمینه‌سازی به هر دلیلی فراهم نیست، می‌توان از نقطه مطلوب صرف نظر کرد و به معرفی کتاب اکتفا نمود.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 
 
 
 
سیر مطالعاتی: کتب استاد طاهرزاده 
 
 
 
 
 
 

توضیحات:  ضرورت و روش استفاده از مباحث تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه

 كسي كه دغدغه به ثمررساندن زندگي‌اش را داشته باشد و به كار اساسي دست نزند، راستي چگونه زندگي مي‌كند؟

و آن‌كس كه مي‌خواهد درست زندگي كند، چگونه به درست زندگي‌كردن خود مطمئن مي‌شود؟
و آن‌كس كه مي‌خواهد به درست زندگي‌كردن مطمئن باشد، آيا راهي جز راهي كه ائمه معصومين(ع) نشان مي‌دهند براي كل زندگي برمي‌گزيند؟ مگر نه اين است كه بايد تمام لايه‌هاي روح را تغذيه كرد تا از كمال انساني باز نمانيم؟
و مگر نه اين است كه هدايت‌كردن و سيردادن هر لايه‌اي از ابعاد انساني به سوي كمال، در ازاء ضايع نكردن لايه ديگري از روح انساني ممكن است؟ راستي چه كسي جز قرآن و راهنمائي‌هاي ائمه معصومين(ع) چنين سيري را مي‌تواند بر روي ما بگشايد؟